História

Čenkovce je pomerne malá dedina, ale má veľmi bohatú históriu. Prvá písomná zmienka je z roku 1211, kedy ju spomínajú ako Chenekel. Ďalší písomný dokument pochádza z roku 1240, kedy kráľ Béla IV. daroval obec a priľahlé územia rodine Csenkeyovcom.

Čenkovce patrili tejto rodine až do začiatku XIX. storočia, na rozvoj obce a život jej obyvateľov však mali vplyv aj také známe uhorské rodiny, ako Esterházyovci, Zichyovci a Pálffyovci. Čenkovce napriek tomu nikdy neboli bohaté, avšak občania obce vždy boli hrdí na svoju rodnú dedinu. Vždy ochraňovali nezávislosť obce, preto ostali vždy svojimi pánmi na rodnej zemi. A nie je tomu inak ani dnes.  Ani blízkosť miest - Bratislava, Šamorín, Dunajská Streda -  nenarušila kompaktnosť dediny a spoločenský život v nej.

Ba opačne, občania Čenkoviec robia všetko preto, aby obec sa rozvíjala a držala krok s dobou. Výsledkom snaženia je okrem iných aj to, že okrem poľnohospodáskej výroby má v dedine hlboké korene už aj obchodná činnosť a priemyselná produkcia, k bohatstvu duchovného života obce zase prispievajú také inštitúcie, ako materská škôlka, základná škola a kultúrny dom. Dúfam, že o hodnotnom živote našej obce a jej obyvateľov podá dôveryhodné svedectvo aj naša webová stránka, a verím, že po jej obhliadnutí aj osobne navštívite naše milované Čenkovce.

Úradné hodiny

Pondelok: 08:00 - 12:00 13:00 - 15:30
Utorok: nestránkový deň
Streda: 08:00 - 12:00 13:00 - 17:00
Štvrtok: 08:00 - 10:00 Stavebný úrad
Piatok: 08:00 - 12:00

Fotogaléria

Kalendár